CPAP
Jak wygląda terapia bezdechu sennego?
Za złoty środek w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego uznaje się terapię za pomocą dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, zwaną terapią PAP (positive airway pressure) lub CPAP (continuous positive airway pressure). Leczenie polega na wprowadzaniu do dróg oddechowych powietrza pod odpowiednim ciśnienieniem, tak aby zapobiegać zapadaniu się mięśni gardła, a tym samym – występowaniu epizodów bezdechu. Do jego stosowania potrzebny jest zestaw złożony z urządzenia, zwanego aparatem PAP (CPAP), przewodu oddechowego (rurki) oraz maski wentylacyjnej (zwanej też maską CPAP). Zakup zestawu terapeutycznego jest objęty refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ustawienie parametrów terapii wymaga przeprowadzenia tzw. procedury miareczkowania, podczas której lekarz testuje różne ciśnienia terapeutyczne, szukając najbardziej optymalnego rozwiązania. Procedura wymaga kilkudniowego korzystania z wypożyczonego aparatu CPAP pod nadzorem lekarza, który analizując raporty terapeutyczne z urządzenia, dostosowuje na bieżąco parametry terapii. Po zakończeniu miareczkowania i wybraniu właściwych ciśnień, można rozpocząć terapię.
Codzienne stosowanie terapii pozwala znacząco ograniczyć liczbę bezdechów, a jej efekty w postaci zwiększonej energii i zredukowanej senności w ciągu dnia, poprawy koncentracji i zwiększonej tolerancji na wysiłek mogą być obserwowane już po kilku dniach.