
Objawy bezdechu sennego
Symptomy bezdechu
Symptomy obturacyjnego bezdechu sennego podzielić można na nocne, występujące podczas snu oraz dzienne. Do pierwszej grupy należą objawy takie, jak: głośne i utrzymujące się chrapanie; możliwe do zaobserwowania przerwy w oddychaniu; duszenie się lub zaczerpywanie z trudem oddechu podczas snu; niespokojny sen oraz częste chodzenie do toalety. Większość z wyżej wymienionych objawów może zostać zaobserwowanych przez partnera lub partnerkę osoby cierpiącej na bezdech senny.
W ciągu dnia, bezdech senny może objawiać się poprzez częsty poranny ból głowy; wysoki stopień zmęczenia; słabą koncentrację; drażliwość oraz senność podczas wykonywania codziennych czynności.
Na bezdech senny zachorować może każdy, istnieje jednak kilka czynników wpływających na poziom ryzyka zachorowania:
- Współczynnik BMI
Silniej narażone są osoby z nadwagą lub otyłością. Zwiększona masa ciała uniemożliwia tym osobom swobodne oddychanie podczas snu, kiedy to rozluźnione mięśnie nie utrzymują odpowiednio podniebienia, powodując zamknięcie dróg oddechowych.
- Płeć
Bezdech senny występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Wskaźnik zachorowalności wśród mężczyzn jest szacowany na 4-10% w populacji, podczas gdy u kobiet: 2-4%.
- Wiek
Ryzyko cierpienia na bezdech senny rośnie wraz z wiekiem. Zwiększoną uwagę na możliwe występowanie bezdechu sennego należy zwracać przy badaniu osób po 40 roku życia. Według badań, osoby po 65 roku życia cierpią na bezdech senny od 2 do 3 razy częściej.
- Obwód szyi
Szeroki obwód kołnierzyka również stanowi o zwiększonym ryzyku występowania bezdechu sennego. Zwiększona masa mięśniowa w okolicy szyi, może prowadzić do częstszego zablokowania dróg oddechowych w trakcie snu, kiedy to mięśnie ulegają rozluźnieniu.
Zagrożenia związane z bezdechem sennym
Nieleczony obturacyjny bezdech senny może prowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych. Zaobserwowano częste współwystępowanie bezdechu sennego z chorobami serca i problemami z nadciśnieniem. Bezdech senny zwiększa również ryzyko zawałów serca i udarów.
Zakłócając przebieg nocnego wypoczynku, schorzenie to zdecydowanie wpływa również na to poziom funkcjowania osoby chorej w ciągu dnia. Przewlekle odczuwane zmęczenie, problemy z koncentracją i senność, spowodowana bezdechem sennym stanowią częste przyczyny wypadków drogowych oraz wypadków przy pracy.