OBS
Obturacyjny bezdech senny (OBS) – pewnie ta nazwa niewiele na razie Ci mówi. Spróbujmy zatem porozmawiać o chrapaniu. Obrosło już legendami, anegdotami jeśli sam nie chrapiesz na pewno znasz kogoś kto chrapie. Chrapanie to właściwie początek. Pierwszy z objawów poważnej choroby jaką jest OBS, najczęściej fakt chrapania zgłaszany jest przez tzw. „współśpiochów”, sam chrapacz nie widzi problemu.
Dlatego jeżeli chrapiesz sprawdź czy nie chorujesz na obturacyjny bezdech senny. Jak to zrobić?
Możliwości są dwie. Pierwsza to rozmowa z lekarzem rodzinnym i uzyskanie skierowania do pulmonologa, który zajmie się diagnostyką w warunkach szpitalnych. Niezbędna jest badanie nazywane polisomnografią (PSG). Będziesz spać podłączony pod różnego rodzaju „kabelki” m.in. EEG, EOG, EMG, EKG. Następnie otrzymasz wynik, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Druga możliwość to wykonanie badania ambulatoryjnie innymi słowy w warunkach domowych. Szereg gabinetów komercyjnych świadczy usługi diagnostyki OBS przy pomocy urządzeń, które można używać we własnym łóżku. Jest to sposób bardziej komfortowy jednakże wykonywany jedynie odpłatnie. Za tą metodą przemawia również dostępność – kilka dni do uzyskania wyniku, a kilka miesięcy oczekiwania na badania wykonywane w ramach NFZ.